How Much does It Cost to Run a Light Bulb?

Depending upon what type of bulb and the wattage of the bulb, it could cost upwards of $35.00 to run one light bulb for entire year. The year I speak of consists of 8,760 hrs and it costs $0.00105092 per hour for a 60W Incandescent Soft White bulb. It also costs more to run cheaper bulbs for shorter amounts of time in comparison to a more expensive bulb for about 100 hours.