How Much does Gold Cost Per Gram?

One gram of pure 24 karat gold would sell for $36.43. If you had an ounce of 24 karat gold you would find yourself $1,133.25 richer. The price goes down with lower karat weights. Always make sure to double check the price before you sell as it fluctuates. You can find more information here: